رو عنوان : این نان با عشق درمی‌آید؛
عنوان : اكسیر امید و تلاش 5 كندو را به 100 كندو تبدیل كرد
زير عنوان : جوانی که با حمایت بسیج به جرگه «کارآفرینان» پیوست
تاريخ :
 ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ 
ساعت : ۸:۵۹:۳۵

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

این نان با عشق درمی‌آید؛

اکسیر امید و تلاش 5 کندو را به 100 کندو تبدیل کرد

جوانی که با حمایت بسیج به جرگه «کارآفرینان» پیوست

یک جوان تلاشگر و موفق در شهرستان دیواندره استان کردستان با ورود به عرصه زنبورداری و ایجاد یک کسب و کار محلی سالانه ۲ تن عسل تولید می کند.

به گزارش  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان،به نقل ازکُردتودی،  استان کردستان در غرب کشور با داشتن باغ های میوه، اراضی زراعی و مراتع مرغوب با گل و گیاه های وحشی شرایط مساعدی برای فعالیت زنبورداری دارد، مجموعه عواملی که سبب شده این استان به صورت بالقوه یکی از قطب های تولید عسل در کشور باشد اما متأسفانه از این ظرفیت عظیم آن چنان که باید و شاید استفاده نمی شود.

توجه به تولید داخلی و بر اساس توانمندی های محلی یک از مهم ترین مسائل در تحقق اقتصاد مقاومتی است که باید ظرفیت های هر بخش به خوبی معرفی شود و راه های رسیدن به تولید و استفاده از این ظرفیت ها برای جوانان جویای کار به خوبی تبیین شود.

پرورش زنبورعسل از جمله حوزه های کاری است که می تواند به خوداشتغالی و اقتصاد مقاومتی کمک ویژه ای داشته باشد  چرا که امروز با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور، تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی است...

مرد و زن نمی شناسد، وقتی پشتکار باشد و تکیه بر توان داخلی، آن وقت است که می توان اقتصاد مقاومتی را به مرحله اجرا رساند، نمونه آن هم  یکی از کارآفرینان بسیجی شهرستان دیواندره است که فعل خواستن را صرف کرده و با اعتقاد به اصل «ما می توانیم» این روزها یک زنبوردار نمونه در استان کردستان است. می گوید به دنبال اشتغال زایی است، حرف هایش قابل تامل است، شاید تلنگری برای مسئولان که به ایجاد اشتغال با اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارند و  دست روی دست گذاشته اند تا آمار بیکاری بالا و بالاتر برود، در این زمینه با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

·  لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟

سيد كاظم عباسي متولد 1360 صادره و ساكن روستاي كانی چايی از توابع شهرستان ديواندره مي باشم, داراي مدرك ليسانس در رشته پرورش و نگهداري زنبور عسل و مشغول به حرفه زنبورداري مي باشم.

·  بفرمایید که چطور شد که به فکر زنبورداری افتادید؟

در زمان تحصيل در مقطع دبيرستان انگيزه ايجاد شغل را داشتم و با توجه به حس كنجكاوي و مراجعه به يك زنبورستان در سطح شهرستان باعث ايجاد جرقه در ذهن و موجب به فكر رفتن جهت اشتغال به حرفه زنبورداري شدم. بعد از مشورت با خانواده علي الرغم مخالف با اصرار موفق به خريد پنج كلني زنبور عسل  شده و آغاز به كار نمودم.

· چه موانع و مشکلاتی در سد راه این شغل وجود دارد ؟

موانع و مشكلات براي هر كار و شغلي هست اين حرفه هم از اين امر مستثني نيست كمبود نقدينگي جهت توسعه طرح مهمترين مشكل كار بنده بوده ازجمله مشكلات ديگر مي توان به محل اسكان زنبورستان بوده كه كشاورزان و باغداران به دليل عدم اطلاعات كافي از فوايد زنبورعسل در زمان اسكان و مستقر شدن مشكلاتي را به وجود مي آورد و مانع كار مي شوند و...

· میزان درآمد شما از پرورش زنبور عسل چطور است ؟

با توجه به تحصيل و تخصص در حرفه خودم تا حد امكان بصورت علمي و بهداشتي مشغول بكار هستم. فروش محصولات توليدي در بازار به صورت فردي اقدام مي كنم در اين امر نيز با توجه به عدم تمايز عسل هاي طبيعي با ساير عسل هاي تقلبي در بازار در زمان فروش مشكلاتي ايجاد مي شود.ميزان درآمد بستگي به تعداد كلني ها ي موجود در زنبورستان را دارد به ازاي هر كلني مي توان گفت مبلغ یک میلیون تومان درآمد ناخالص عسل در نظر گرفت.

· آیا اداره و یا سازمانی در کارآفرینی شما نقشی داشته اند ؟

در سال 95جهت گسترش و توسعه حرفه ام متقاضي دريافت تسهيلات از بسيج سازندگي شدم و با درخواست اينجانب موافقت شد و بالاخره توانستم مبلغ صدو هشتاد ميليون ريال تسهيلات با سود 16% دريافت كردم و در زمينه شغلم سرمايه گذاري كردم و در اين شرايط سخت و عدم پرداخت تسهيلات از طريق ساير ارگانها ي بسيج سازندگي توانسته با پرداخت تسهيلات گوشه اي از مشكلات بيكاران را حل نمايد.

· میزان برداشت عسل از هر کلنی چقدر است ؟

الان داراي صد کلني زنبورعسل هستم وميزان برداشت بستگي به يک شرايط خاص دارد درسالهاي گذشته ميانگين برداشت عسل به ازاي هرکلني بالاي ده کيلوگرم بود ولي متاسفانه در سه سال اخير زير پنج کيلوگرم به ازاي هرکلني است.  محصول خود را در بازار به صورت فردي به فروش ميرسانم .

· دلیل کاهش تولیدات شما به چه صورت بوده است ؟

نوسانات دما در طول فصول سال ، وجود ريزگردها در استان،  افزايش امراض و آفات زنبور عسل استفاده بي رويه از سموم حشره کش و  تخريب مراتع  از دلایل این کاهش بوده است.

· اهداف شما برای توسعه ی پروزش زنبور عسل در آینده چیست؟

اگر شرايط مساعد باشد در سال آينده در بحث توليد ديگر محصولات جانبي زنبورعسل از جمله برداشت ژل رويال - بره موم  و گرده و پرورش ملکه  می خواهم اهدافم را برنامه ریزی کنم .

· سخن آخر شما...؟

 شکست در کار تلخ نیست بلکه تجربه ای است در این مسیر پر فراز لذا هیچ وقت برای شروع کاری ترس نداشته باشید چون حتی اگر چندین بار هم شکست بخورید اما باور و ایمان قلبی به خداوند و تلاش و همت در وجود انسان باشد مطمناً روزی به پیروزی دست خواهد یافت.تعداد بازدید : 21

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0