رو عنوان : رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان:
عنوان : كشت ارقام جدید گندم همزمان با پروژه امنیت غذایی انجام می شود
تاريخ :
 ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ 
ساعت : ۱۳:۳۱:۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان:

کشت ارقام جدید گندم همزمان با پروژه  امنیت غذایی انجام می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: همزمان با اجرایی کردن پروژه امنیت غذایی ، کشت ارقام جدید گندم در این استان عملیاتی می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، محمد فرید سپری در جلسه وبینار وضعیت گندم کشت دیم در استان کردستان، اظهار کرد: کشت گندم به اقتصاد استان کردستان گره خورده است و در اولویت کشت کشاورزان استان قرار دارد.

وی افزود: با توجه به کاستی‌های موجود در کشت گندم توانسته‌ایم با حمایت‌های وزارت حرکت‌های مناسبی را در استان کردستان آغاز کردیم.

سپری ادامه داد: با شروع پروژه‌های امنیت غذایی در کردستان در سال ۹۵ هدف ما افزایش ۲۵ درصدی تولید گندم در استان بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان بیان کرد: تنوع و توسعه ارقام جدید گندم در استان هدف پروژه امنیت غذایی بود که اکثراً کشاورزان کردستانی قبل از اجرای این پروژه رقم‌های گندم سرداری و آذر ۲ را در استان کشت می‌کردند و با اجرایی شدن این پروژه رقم‌های دیگر نیز به کشت گندم استان اضافه شد.

وی اظهار کرد: امروزه کشت گندم رقم سرداری در استان کردستان به بیش از ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است که بیش از ۲۷ درصد کاهش را نسبت سال‌های قبل نشان می‌دهد و جای خود را به دیگر رقم‌های گندم سازگار با منطقه داده است.

سپری عنوان کرد: با همکاری کشاورزان و مدیران کشاورزی کردستان توانسته‌ایم ارقام جدید گندم را در استان گسترش دهیم و خوشبختانه کشاورزان با کشت ارقام جدید گندم سازگار شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: از چهار سال پیش برنامه کشت گندم را در کردستان تدوین کرده‌ایم و این را امید می‌دهیم تا در دو سال آینده در تولید گندم خودکفا خواهیم شد.

سپری ادامه داد: با توجه به نیاز استان شرکت‌های فرآوری بذر را راه اندازی کردیم و این امر باعث شده تا برنامه تولید بذر در استان را سال آینده ۳۵ هزار تن و در سال بعد از آن ۴۵ هزار تن پیش بینی کنیم.

وی افزود: امروزه ۹۸ درصد کاشت گندم در کردستان به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد و این در حالی است که با ورود تراکتورهای دو دیفرانسیل مکانیزاسیون در کشاورزی استان در هر هکتار به ۲.۲ اسب بخار رسیده است.

وی به افزایش کیفیت گندم در استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۶۳ درصد رشد محلول پاشی را در استان در راستای بهبود کیفیت گندم انجام دادیم و خوشبختانه نتیجه خوبی نیز گرفتیم.تعداد بازدید : 38

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0