رو عنوان : رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان
عنوان : ۳۰ درصد جمعیت استان در كشاورزی اشتغال دارند
زير عنوان : سهم کشاورزی از اشتغال کردستان
تاريخ :
 ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ 
ساعت : ۱۰:۴۴:۳۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

۳۰ درصد جمعیت استان در کشاورزی اشتغال دارند
سهم کشاورزی از اشتغال کردستان


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان،به نقل از دنیای اقتصاد، رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: میانگین اشتغال بخش کشاورزی در کشور حدود ۱۸ درصد است اما این رقم در کردستان ۳۰ درصد است.

فرید سپری در دیدار مجموعه سازمان جهادکشاورزی کردستان با نماینده ولی‌فقیه در استان اظهار کرد: کشاورزی محور توسعه استان است.
 
وی گفت: تولید ناخالص داخلی بخش کشاورزی در کشور ۱۲ درصد است و این شاخص در کردستان ۲۵ درصد است و این جایگاه بخش کشاورزی را مشخص می‌کند.

 سپری خاطرنشان کرد: اشتغال بخش کشاورزی در کشور حدود ۱۸ درصد است اما در کردستان ۳۰ درصد است. وی افزود: طبق آخرین سرشماری در استان کردستان ۱۱۳ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی فعال هستند.

سپری اظهار کرد: کردستان دارای یک‌ میلیون و ۴۱۴ هزار مرتع است که مراتع درجه یک سارال جزو زیباترین مراتع کشور است و حدود ۳۷۴ هزار هکتار جنگل‌دامنه زاگرس با تراکم بالا داریم که همه اینها ظرفیت‌های بسیار قابل‌توجهی برای توسعه استان است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: یک‌ میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار سطح اراضی کشاورزی استان است که حدود ۱۴۲ هزار هکتار معادل ۱۲ درصد از کل سطح اراضی استان آبی و بقیه دیم است. وی اضافه کرد: با وجود اینکه کردستان ۸/ ۱ درصد اراضی، ۲ درصد جمعیت، ۳ درصد بارندگی‌ و ۷ درصد روان‌آب‌ها و ۸/ ۴ میلیارد مترمکعب ذخایر آبی کشور را به خود اختصاص داده است متوسط اراضی آبی در استان ۱۲ درصد است درحالی‌که متوسط کشوری آن ۴۷ درصد است.
 
رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان اظهار کرد: ضریب مکانیزاسیون در مزارع استان ۲/ ۲ اسب بخار در هر هکتار است و این شاخص در کشور ۸/ ۱ اسب بخار است و استان کردستان در این زمینه طلایه‌دار مکانیزاسیون مزارع در سطح کشور است.

سپری تصریح کرد: سالانه حدود ۷۷۰ هزار هکتار اراضی استان زیرکشت می‌رود و با تولید حدود ۱/ ۲ میلیون تن محصولات زراعی در این سطح زیرکشت رتبه ۶ کشوری به لحاظ سطح داریم. وی خاطرنشان کرد: سالانه ۴۰۰ هزار تن محصولات باغی از ۵۰ هزار هکتار باغات استان تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان با اشاره به اینکه کردستان در کشت محصولات زراعی و باغی در جایگاه ۱۷ کشور قرار دارد، افزود: این به‌دلیل پایین بودن اراضی آبی است.

 وی اظهار کرد: به‌دلیل اینکه بیش از ۸۷ درصد تولیدات کشاورزی کردستان به‌صورت دیم است، ظرفیت‌های استان نهفته است و شکوفا نشده است.

سپری گفت: افزایش تخصیص سهم آب بیشتر به بخش کشاورزی کردستان با توجه به ظرفیت بالای این استان در زمینه آب و خاک در حوزه کشاورزی، مطالبه بحق مردم است که طی چند سال اخیر به‌صورت جدی دنبال شده است.
 
وی یادآور شد: سال گذشته مجوز تبدیل ۹۸ هزار هکتار اراضی دیم به آبی را گرفته‌ایم که تحقق آن افزایش ۱۰ برابری تولیدات و اشتغال‌زایی برای ۲۵ هزار نفر را به‌دنبال خواهد داشت. رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان افزود: اکنون یک‌میلیون و ۹۶۳ هزار راس دام سبک و ۲۳۳ هزار راس دام سنگین در استان وجود دارد.

سپری با بیان اینکه ۷۵۲ واحد مرغداری با ظرفیت ۶۰ میلیون قطعه جوجه در استان وجود دارد، گفت: این واحدهای تولیدی ظرفیت تولید بیش از ۱۱۰ هزار تن گوشت سفید مرغ در سال دارند.

وی اضافه کرد: کردستان در تولید مرغ جایگاه نهم کشوری و جایگاه نخست منطقه‌ای در شمال‌غرب را به خود اختصاص داده است.رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان در ادامه از اشتغال بیش از ۱۴ هزار نفر در صنعت مرغداری استان خبر داد و گفت: بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در صنعت مرغداری استان سرمایه‌گذاری شده است.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش شیلات گفت: در این بخش مجتمع‌های بزرگی همچون پالنگان و سیروان داریم که همتای آن در کشور وجود ندارد.به گفته وی سال گذشته ۱۰ هزار و ۳۰۰ تن انواع ماهیان در استان تولید شد که با اتمام طرح‌های در حال اقدام، این میزان درحال افزایش است.

تعداد بازدید : 46

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0