عنوان : شرایط صادرات آبزیان در كردستان تابع شرایط كشوری است
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ 
ساعت : ۹:۱:۴۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

شرایط صادرات آبزیان در کردستان تابع شرایط کشوری است

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: شرایط تعیین‌کننده برای صادرات دام، طیور و آبزیان یک شرایط کشوری است و اینطور نیست که بگوییم در کردستان این قوانین را سخت می‌گیرند و در استان دیگر شرایط بصورت دیگری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ،به نقل از فارس، مجتبی ورمقانی در تشریح مصاحبه‌ای مبنی بر عدم صادرات ماهیان زینتی کردستان به دلیل قوانین سخت‌گیرانه بهداشتی منتشر شد، اظهار داشت: در این مصاحبه هومن بلوریان یکی از تولیدکنندگان ماهیان زینتی در کردستان اعلام کرد که بعضی دستگاه‌ها مانع صادرات ماهیان زینتی از استان هستند به‌همین خاطر مجبور هستند از طریق استان‌های دیگر اقدام کنند.

وی افزود: براساس قوانین بین‌المللی مرجع تعیین‌کننده موضوعات صادرات دام، طیور و آبزیان سازمان دامپزشکی است پس موضوع صادرات ماهیان تولید شده توسط هومن بلوریان به اداره ما برمی‌گردد هر چند که وی در این مصاحبه به طور مستقیم نامی از اداره ما نیاورده است اما بصورت غیرمستقیم منظورشان اداره ما بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: هومن بلوریان رئیس هیات مدیره شرکت آبزیان زینت آبیدر از تاریخ 95/۱۲/18 لغایت ۹6/۹/۹ تعداد هفت فقره درخواست صادرات ماهیان زینتی به کشور عراق را به این اداره داشته است و دامپزشکی ضمن موافقت با این درخواست‌ها در طول این مدت ۱۶ هزار قطعه ماهی زینتی از مرز مهران به کشور عراق صادر شده است اما از آن تاریخ به بعد تا امروز هیچ درخواست صادراتی از طرف ایشان به این اداره کل ارائه نداده است که ما با آن موافقت و یا مخالفت کنیم.

وی ادامه داد: در طول مدتی که وی صادرات داشته است در کمترین زمان ممکن و با با رعایت حداقل‌های بهداشتی مجوز صادرات برای وی صادر شده است.

ورمقانی تصریح کرد: شرایط تعیین‌کننده برای صادرات دام، طیور و آبزیان یک شرایط کشوری است و این اینطور نیست که بگوییم در کردستان این قوانین را سخت می‌گیرند و در استان دیگر شرایط بصورت دیگری است.
وی گفت: سازمان دامپزشکی به منظور توسعه صادرات یک‌سری آیتم‌هایی تعیین کرده که رعایت این آیتم‌ها هم سختگیرانه نیست.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان یادآور شد: برای اینکه یک واحد تولید دام، طیور و آبزیان محصول خود را صادر کند اولا باید پروانه بهداشتی داشته باشد، دوما باید درخواست کتبی مبنی بر صادرات را به اداره‌کل دامپزشکی ارائه دهد و سوما  انجام آزمایشات برای هر دوره که صادرات انجام می‌شود.

وی اذعان کرد: اما در راستای توسعه صادرات و کمک به صادرکننده در استان کردستان برای هر دوره پرورش این آزمایشات را انجام می‌دهیم و صادرکننده لازم نیست برای هر محموله صادراتی این آزمایشات را تکرار کند.

وی یکی دیگر از شرایط صادرات در این حوزه را ارائه تعهد محضری عنوان کرد و گفت: در این تعهدنامه صادرکننده متعهد می‌شود که اگر محموله صادراتی به هر دلیلی از کشور مقصد برگشت داده شود این محموله را دوباره به کشور برنگرداند بلکه در مرز آن را معدوم کند.

ورمقانی گفت: سال گذشته مجوز صادرات چندصد تن ماهی قزل‌آلا از دهگلان و چند هزار راس دام زنده از نقاط مختلف استان را به کشورهای مختلف و حتی کشورهای اروپایی که قوانین سختگیرانه‌ای هم دارند صادر کردیم اما خوشبختانه حتی یک مورد معدوم‌سازی و برگشت هم نداشتیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان اضافه کرد: به هومن بلوریان و یا هر فردی که قصد صادرات دام، طیور و آبزیان در استان را دارد و فعالیتش مرتبط با حوزه دامپزشکی استان است قول می‌دهم که در کمترین زمان ممکن و حتی در ساعات غیر اداری همکاران بنده آماده خدمت‌رسانی هستند.


تعداد بازدید : 89

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0