عنوان : 5.7 میلیون تن ظرفیت كردستان در تولید محصولات كشاورزی
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ 
ساعت : ۱۲:۳۲:۲۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


5.7 میلیون تن ظرفیت کردستان در تولید محصولات کشاورزی


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان گفت: ظرفیت کردستان در بخش کشاورزی تولید 5 میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول در سال است، در صورتی که در حال حاضر تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول تولید می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به نقل ازفارس، بهرام‌ نصراللهی‌زاده در جلسه برنامه آموزشی ترویجی روز مزرعه با موضوع کشت پاییزه سیب‌زمینی ویژه کشاورزان استان، اظهار کرد: کشاورزی محور توسعه استان کردستان است و با توجه به قابلیت‌هایی که در این بخش داریم باید به دو موضوع اقتصادی‌ترکردن و ملاحظات زیست‌محیطی به صورت عام توجه شود.

وی اضافه کرد: در بحث اقتصادی‌کردن کشاورزی منظور این است که کشاورزان در این حوزه کار می‌کنند ولی به لحاظ درآمدی نسبت به سایر بخش‌ها وضعیت مطلوبی ندارند.

نصراللهی‌زاده گفت: طی چند سال گذشته در حوزه کشاورزی با بکارگیری پژوهش و دانش در عرصه‌های مختلف کشاورزی، در اقتصادی‌کردن کشاورزی استان گام‌های خوبی برداشته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان تصریح کرد: کارهای علمی روی اقلام جایگزین، خارج کردن کشاورزی از وضعیت سنتی به مکانیزه شدن و غیره از اقدامات و تیپ‌ کارهایی است که می‌تواند اقتصاد بخش کشاورزی را متحول کند.

نصراللهی‌زاده اقدامات علمی در این حوزه را ضروری دانست و گفت: البته کارهایی با ورود دانشگاه‌ها به ویژه دانشکده کشاورزی در این حوزه انجام شده اما اقدامات اساسی‌تر و لینک‌شدن هرچه بیشتر دانشگاه با بخش کشاورزی یک ضرورت است.

وی عنوان کرد: بخش از فعالیت دانشگاهی کار علمی محض است اما بخش عمده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی باید در خدمت توسعه قرار گیرد و با تبدیل ایده به اجرا، افزایش تولید و خلق ثروت شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هم آمادگی کامل برای هر نوع همکاری در این حوزه در حد توان و براساس چارچوب وظایف دارد.

به گفته وی، در حوزه کشاورزی، زمینه و ظرفیت‌های لازم برای توسعه استان وجود دارد و با توجه به بازدیدها و شناختی که از این مجموعه داریم کارهای خوبی انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: با اعتبارات کم می‌توان در بخش کشاورزی اشتغالزایی کرد این در حالی است که ایجاد اشتغال در حوزه‌های دیگر مانند پتروشیمی نیازمند اعتبارات میلیاردی است.

وی بیان کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، ظرفیت کردستان در بخش کشاورزی تولید 5 میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول در سال است، در صورتی که در حال حاضر تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول تولید می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان اذعان داشت: افزایش تولیدات بخش کشاورزی استان در چند سال اخیر تنها ناشی از بارندگی خوب نبوده بلکه بخش بزرگی از عملکرد خوب سازمان جهاد کشاورزی کردستان در تولید محصولات ناشی از فعالیت‌های تخصصی کارشناسان، آموزش بهره‌برداران و تحقیقات صورت‌گرفته در این حوزه بوده است.

نصراللهی‌زاده به موضوع توجه به موضوع زیست محیطی در کشاورزی به عنوان دیگر مولفه مهم در این بخش هم گریزی زد و خاطرنشان کرد: در تولید محصولات کشاورزی باید اصل مهم مسائل زیست‌محیطی هم مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: توجه به میزان مصرف آب در تولید محصولات کشاورزی و خودداری از تولید محصولاتی که مصرف آب زیادی دارند از موضوعات مهمی است که نیاز به برنامه دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان اضافه کرد: مکانیزه‌کردن اراضی کشاورزی به ویژه در تولید محصولاتی که مصرف آب زیادی دارند از اهمیت زیادی برخوردار است.

نصراللهی‌زاده در پایان اظهار داشت: کمک به افزایش ثروت در حوزه کشاورزی و ملاحظات زیست‌محیطی که مهم‌ترین مسئله آن مدیریت آب و جلوگیری از هدررفت این سرمایه ارزشمند می‌شود باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

تعداد بازدید : 74

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0