عنوان : فعالیت قدیمی ترین آبخیزدارهای كشور در هورامان كردستان
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ 
ساعت : ۱۳:۲۹:۳۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

فعالیت قدیمی ترین آبخیزدارهای کشور در هورامان کردستان

قدیمی ترین آبخیزداران کشور در منطقه هورامان کردستان فعالیت می کنند که حاکی از عمق و ریشه اهمیت منابع طبیعی در این استان دارد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به نقل از ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در گردهمایی و کارگاه آموزشی آیین نامه اجرایی بند (ب) ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور با حضور ۱۱ استان زاگرس نشین به میزبانی منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان، اظهار داشت: تجربه نشان داده است که هر جا مردم وارد شده اند موفق بوده ایم و کار در عرصه های طبیعی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.

خالد جعفری اجرایی شدن بند (ب) ماده ۲۹ را اهرمی تاثیرگذار بر ای تقویت مشارکت مردم و جوامع محلی برشمرد و افزود: کردستان تنها استان در بین ۱۱ استان زاگرس نشین است که عشایر و دامدار کوچ رو ندارد و مردم فعالیت چشمگیری در حفاظت و احیا عرصه های طبیعی دارند.

وی کردستان را از استانهای پربارش کشور برشمرد و اظهار داشت: متوسط بارندگی زراعی سالانه در این استان ۵۰۰ میلی متر است که این میزان در سال زراعی جاری به بیش از ۶۷۰ میلی متر رسید که ۳۵ درصد افزایش دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان این حجم از بارندگی و وجود شیب را ۲ عامل عمده در زیاد بودن فرسایش خاک در کردستان اعلام کرد و افزود: نقش آبخیزداری در این استان، پررنگ است و با تخصیص اعتباراتی که از سال گذشته در محل صندوق توسعه ملی آغاز شده، روح تازه ای در این بخش دمیده شده است.

جعفری حجم آب پشت سدهای استان را در حال حاضر ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب اعلام و اظهار داشت: از این میزان ۳۰۰ میلیون مترمکعب به استان اختصاص یافته است که در صدد افزایش آن هستیم.

وی به موفقیت کردستان در کشت دیم هم اشاره کرد و افزود: پارسال با تولید یک میلیون و ۱۷۰ هزار تن گندم رتبه دوم کشور را به دست آوردیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: هر اندازه در افزایش درآمد روستاییان و بهره وری خاک تلاش کنیم، در حفاظت از منابع طبیعی موفق خواهیم بود.

جعفری یکی از دلایلی که مشارکت مردم را در حفاظت از منابع طبیعی تقویت می کند، کسب درآمد کافی دانست و گفت: کردستان بیشترین تشکل و تعاونی فراگیر در حفاظت از منابع طبیعی را دارد.تعداد بازدید : 78

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0