رو عنوان : مشاور وزیر جهاد کشاورزی:
عنوان : 2هزار میلیارد تومان تسهیلات به سامانه های نوین آبیاری اختصاص یافت
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ 
ساعت : ۸:۴۰:۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مشاور وزیر جهاد کشاورزی:
2هزار میلیارد تومان تسهیلات به سامانه های نوین آبیاری اختصاص یافت

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای طرح های سامانه نوین آبیاری در اراضی زراعی کشور اختصاص یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به نقل از ایرنا،عباس زارع در حاشیه بازدید از سد عباس آباد بانه اظهار داشت: اعتبار این بخش از محل صندوق توسعه ملی 150 میلیون یورو با ارز نیمایی معادل یک هزار و 500 میلیارد تومان و از بودجه سنواتی نیز 500 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه 25 درصد اعتبارات برای طرح های آبیاری نوین پرداخت شده است، گفت: در بحث کمک های بلاعوض در زمینه اجرای سامانه های نوین آبیاری بین جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه موافقت نامه ای مبادله می شود.

زارع افزود: در بحث آبیاری سیاست جهاد کشاورزی به سمت آبیاری نوین است که راندمان بالاتری دارد چون آبیاری موضعی بیشتر برای باغات و آبیاری قطره ای برای زمین های زراعی مشخص شده در همین راستا یارانه آبیاری موضعی بیشتر شد که با توجه به شرایط جغرافیایی برخی مناطق افزایش طرح آبیاری بارانی نیز در سال جار ی در دستور کار قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در استان کردستان 70 هزار هکتار طرح آبیاری نوین اجرا شده است، اضافه کرد: تاکنون 53 هزار هکتار طرح آبیاری نوین و 17 هزار هکتار اراضی پایاب شبکه های مدرن در این استان اجرا شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اجرای طرح های سامانه نوین آبیاری در کردستان محدودیت اعتباری وجود ندارد و همه طرح های ارائه شده در این بخش بدون محدودیت اعتباری اجرا می شوند.

وی با بیان اینکه 22 درصد کل اراضی کشور به سامانه های آبیاری نوین مجهز شده اند، یادآور شد: 44 درصد اراضی آبی کردستان به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده که نسبت به کل کشور 100 درصد رشد داشته است.

زارع افزود: با توجه به ظرفیت ها و توپوگرافی منطقه کردستان ضروری است عمده اراضی این منطقه به سامانه های نوین آبیاری مجهز شوند البته در بسیاری از مناطق بدلیل محدودیت کیفی منابع آب و خاک امکان توسعه این سامانه ها وجود ندارد.
تعداد بازدید : 292

بازگشت           چاپ چاپ         
5.1.0.0
V5.1.0.0